Hüseyin Çotuk

Hüseyin Çotuk

Kurucu Ortak, OpenStack Türkiye
Kurucu, Ceph Türkiye
Kıdemli Bulut Mimarı, Uyumsoft
Üye, Open Infrastucture Foundation

OpenStack Türkiye yapılanmasının kurucularından biri ve Ceph Türkiye’nin kurucusu olan Hüseyin, halen Uyumsoft Bilgi Sistemleri A.Ş.’de kıdemli bulut mimarı olarak çalışmaktadır. 2012 yılından bugüne OpenStack ve Ceph altyapıları ile çalışmakta ve açık kaynak kodlu teknolojileri yönettiği bir çok altyapıda yaygın olarak kullanmaktadır. Bilgi birikimini paylaşmak ve bu teknolojilerin ülkedeki kullanımı yaygınlaştırmak amacıyla 2013 yılından bu yana Türkiye’deki OpenStack ve Ceph etkinliklerini organize etmektedir.

Open Infrastructure Foundation üyesi olan Hüseyin, 2016 yılından beri sertifikalı OpenStack yöneticisi (Certified OpenStack Administrator – COA) ünvanına sahiptir. Yüksek lisans ve doktora derecesini TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümünden birincilikle almıştır.

Linux sistem yönetimi, bilgisayar ağları ve depolama teknolojileri konusunda 20 yıldan fazla uygulamalı deneyime sahip olan Hüseyin, özellikle Ceph ve OpenStack kullanan çok sayıda büyük ölçekli ve dağıtık yapıdaki açık altyapıyı yönetmektedir.